Výročí 130 let odboru – Po stopách prvního pochodu KČT Louny z roku 1894

Letos uplyne již 130 let od založení místního odboru Klubu českých turistů v Lounech. Odbor byl založen dne 9. června 1894 v hotelu Koruna a hned následující den se uskutečnil první výlet. Největším úspěchem odboru bylo vybudování Ejemovy chaty na Červeňáku roku 1911, která byla vůbec první českou turistickou chatou v Ústeckém kraji.

U příležitosti tohoto významného výročí a jako hlavní akci oslav jsme se rozhodli uspořádat znovu první výlet, který vedl z Loun přes Černčice, Oboru, Slavětín, Radonice, Pátek, Stradonice a Krásnou vyhlídku na Peruc. Délka trasy je 28 km, zároveň jsme připravili i zkrácenou verzi z Pátku na Peruc o délce 10 km. Na akci, která se koná v sobotu 15. června, Vás budou provázet Martin Vostřel (delší trasa) a Jiří Plaček (kratší trasa) a seznámí Vás s počátky lounské turistiky a průběhem výletu v roce 1894. Tehdy se při průchodu obcemi i slavnostně střílelo z hmoždířů a turisty vítali starostové jednotlivých obcí.
Z Loun se vychází v 8.00 od Koruny na Mírovém náměstí a z vlakové stanice v Pátku ve 13.00 hod. Odjezd společně vlakem z Peruce do Loun v 18.57. 

Na začátku trasy z Loun, v 8 hodin u bývalé Koruny, plánujeme shromáždění členstva a příznivců k setkání a pořízení hromadné fotografie. Podobně, jak naše předchůdce zachytil K. Goszler:

Akce se koná ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech (poskytlo i foto).

K významnému výročí klubu chystáme i několik dalších novinek – třeba Výroční turistickou vizitku.

Příjezd na Pátek vlakem:

Louny hl. n. 12.42 —- Pátek 12.53 (náhradní autobusová doprava)

Odjezd z Peruce do Loun

Peruc 18.57 —– Louny 19.17