50. ročník pochodu „166 000 stop krajem Lučanů“ přilákal desítky turistů

V sobotu 11. května 2024 se uskutečnil jubilejní 50. ročník tradičního turistického pochodu „166 000 stop krajem Lučanů“. Organizátoři připravili čtyři pěší trasy o délce 5, 12, 22 a 36 km a jednu cyklotrasu dlouhou 40 km. Trasy byly letos upraveny, aby se nekřížily s březnovým pochodem, a všechny turisticky neznačené úseky byly označeny fáborky.

Každý účastník obdržel propozice s podrobným popisem trasy, mapou a QR kódem pro mobilní telefony. Organizátoři zajistili také otevření několika místních restaurací a kaváren, což vyřešilo problém s občerstvením z minulých ročníků. Turisté se mohli občerstvit například v kavárně Za Dubem v Peruci nebo v restauraci U dvou bratrů v Oboře. Výjimkou bylo stanoviště v Počedělicích, které kvůli nemoci hostinského zůstalo pouze kontrolním bodem.

Zajímavým zpestřením pochodu byla možnost prohlídky kostela sv. Kateřiny v Oboře a kostela sv. Bartoloměje ve Smolnici, kterou využilo několik účastníků. Na všech kontrolních stanovištích, včetně startu a cíle v sokolovně v Černčicích, dostávali účastníci razítka a na některých trasách museli splnit samokontrolu ve formě otázky.

Po dosažení cíle obdrželi všichni účastníci pochodu diplom, dřevěný gravírovaný přívěšek a pohlednici s fotografiemi od známého lounského turisty a fotografa Karla Goszlera. Pro nejmenší byly připraveny cukrovinky a samolepky.

Díky zvýšené propagaci, včetně nové webové stránky a profilu na Facebooku, se letošního ročníku zúčastnilo 79 turistů, což je o 23 více než v předchozím roce. Nejmladší účastník se narodil v roce 2019, nejstarší v roce 1940. Pochod si nenechala ujít ani paní Irena Litvínová ze Žatce, která absolvovala i úplně první ročník této akce.

Celý pochod se vydařil a účastníci ocenili skvělou organizaci a nové trasy, které jim umožnily objevit dosud nepoznané cesty krajem Lučanů.